Постанова Верховного Суду України – Зарплату можна визначати в гривневому еквіваленті до курсу валюти

Постанова Верховного Суду України – Зарплату можна визначати в гривневому еквіваленті до курсу валюти

Верховний Суд України у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду постановив, що сторони трудового договору можуть визначати розмір заробітної плати у гривні із
зазначенням еквівалента суми в іноземній валюті. Це відповідає положенням статей 192, 533 ЦК України. Як зазначено у постанові, законним платіжним засобом на території України є грошова одиниця України – гривня. Водночас закон не містить заборони на використання іноземної валюти в розрахунках. Відповідно до статті 23 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата працівників виплачується у грошових знаках, що мають законний обіг на території України. Така вимога підлягає безумовному виконанню щодо працівників-резидентів України.  

У прецедентній справі трудовим договором у першій редакції передбачено виплату заробітної плати у гривні із застосуванням обмінного курсу євро на день платежу. Оскільки при укладенні додаткової угоди алгоритм нарахування заробітної плати не змінився, виконання її положень не змушує компанію порушувати норми ПК України. Тому, на думку ВС, доводи касаційної скарги є безпідставними.

Проте роботодавцям слід пам'ятати, що згідно з Трудовим кодексом України трудові договори, які погіршують умови працівників, є недійсними. Саме це може статися, коли зарплата розраховується в іноземній валюті, оскільки курс валюти постійно змінюється. Тому під час укладення трудового договору слід зазначити, що зарплата встановлюється в іноземній валюті і перераховується у гривні за валютним курсом НБУ, встановленим на останній день поточного місяця, але не нижче курсу,  за яким зарплата була виплачена за попередній місяць.